Kesän viimeisen viikonlopun kunniaksi julkaisen todellisen espanjalaisen klassikon, helpon ja herkullisen valkosipulikanareseptin, pollo al ajillon. Reseptistä tulee lounas tai illallinen kahdelle. Tapaspöytään annos riittää noin neljälle-kuudelle hengelle.
Ainekset:
- 400 g kanafilettä
- 1 rkl oliiviöljyä + 1 rkl rypsiöljyä
- 2 yksikyntistä valkosipulia tai 6 isoa valkosipulinkynttä
- 2 tl tulista (savu)paprikajauhetta
- 2 tl mietoa (savu)paprikajauhetta
- Suolaa
- Mustapippuria
- Hieman vettä
Ota kanat lämpimään noin 30 minuuttia ennen paistamista. Kuori ja viipaloi valkosipulit. Jos käytät yksikyntisiä valkosipuleita, puolita ne ensin. Kun kanat ovat lämmenneet, pilko ne suupalan kokoisiksi.
Laita pannulle öljyä ja valkosipulinkynnet. Paista pari minuuttia, jotta valkosipulin aromit tarttuvat öljyyn. Lisää kanat pannuun. Anna kanojen ruskistua muutama minuutti kääntämättä. Lisää puolet molemmista paprikajauheista sekä mustapippuria ja suolaa. Käännä kanat ja anna jälleen ruskistua pari minuuttia. Lisää loput mausteet ja hieman vettä, jotta mausteista muodostuu tahna. Paista kunnes kanat ovat kypsiä (muutamia minuutteja).
Tarjoile osana tapaspöytää tai lounas- tai illallispöydässä lempikasvistesi kera.
